Wpływ pandemii i zakażeń COVID-19 na ciśnienie tętnicze
Pandemia COVID-19 istotnie wpłynęła na wiele aspektów życia codziennego, w tym ogólny stan zdrowia, status społeczny i ekonomiczny. Zmiany te dotyczą również chorób sercowo-naczyniowych, w tym nadciśnienia tętniczego. Zmiana stylu życia oraz występujący podczas poprzednich fal pandemii “lockdown” – spowodował nasilenie czynników ryzyka wzrostu ciśnienia krwi.
Zmniejszyła się znacznie aktywność fizyczna, która może skutkować zwiększeniem obciążenia chorobami układu krążenia na całym świecie. Badania oceniające aktywność fizyczną podczas “lockdownu” są nieliczne; jednak te dostępne wskazują na znaczny wzrost poziomu braku aktywności fizycznej podczas pandemii COVID-19 i co za tym idzie wzrost ilości pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.
Doniesiono, że pacjenci, którzy wracają do zdrowia po zakażeniu SARS-CoV-2, mogą wykazywać istotnie podwyższone ciśnienie tętnicze. Sugeruje się, że gorączka, niedotlenienie, stan zapalny i niedokrwienie mogą powodować m.in aktywację współczulnego układu nerwowego – co prowadzi do podwyższenia ciśnienia krwi.
Po wyzdrowieniu z COVID-19 zmiany te mogą prowadzić do utrzymującego się podwyższonego ciśnienia tętniczego u osób z wcześniejszym prawidłowym ciśnieniem lub sprzyjać słabej kontroli ciśnienia u pacjentów u których problem z kontrolą ciśnienia wcześniej nie występował.
Jeśli po zakażeniu SARS-Cov2 obserwujesz podwyższone ciśnienie tętnicze tzn. w pomiarach domowych wartości często powyżej 135/85mmHg – wskazana jest konsultacja lekarska.
Opracował dr n med Paweł Niedźwiecki