Diagnostyka UROLOGICZNA

UROLOGIA w SWAMED

Urologia to dział medycyny zajmujący się budową, fizjologią i schorzeniami układu moczowo-płciowego u mężczyzn i kobiet. Urologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wrodzonych i nabytych wad prącia, chorób dotyczących jąder i prostaty oraz chorób nerek i pęcherza.

W diagnostyce chorób układu moczowego stosuje się:.

 • Badanie fizykalne – oglądanie zewnętrznych narządów płciowych, badanie jąder i badanie gruczołu prostaty przez odbytnice

 

 • USG dróg moczowych – uzyskany z USG obraz pozwala ocenić stan dróg moczowych, nerek, pęcherza moczowego, a u panów także gruczołu krokowego

 

 • Dzienniczek mikcji – polegający na zapisywaniu przez około 3 dni danych dotyczących przyjmowanych i wydalanych płynów oraz incydentów nietrzymania moczu

 

 • Badanie urodynamiczne – ocenę czynności pęcherza moczowego i cewki moczowej. Wykonywane jest przy użyciu specjalnych cewników, które w trakcie badania wprowadza się przez cewkę moczową do pęcherza i przez odbyt do kiszki stolcowej.

 

 • Badania laboratoryjne – w tym odpowiednie posiewy

 

 • Badania cystoskopowe

 

W GABINETACH SWAMED  konsultacji urologicznych udzielają:

lek KATARZYNA KLIMCZAK

lek MACIEJ JURCZAK

Wlewka dopęcherzowa ialuril®Prefill – skuteczna odbudowa nabłonka pęcherza moczowego

Ialuril® Prefill to wyrób medyczny będący roztworem hialuronianu sodu i siarczanu chondroityny. To pierwszy na rynku preparat posiadający unikalne połączenie tych dwóch fizjologicznych składników niezbędnych przy odbudowie warstwy glikozoaminoglikanów (GAG), które stanowią barierę ochronną pęcherza moczowego.

Preparat ialuril® Prefill skutecznie wspomaga odbudowę powłoki ochronnej pęcherza moczowego w tym warstwy glikozoaminoglikanów. Uszkodzenie i powstające ubytki w warstwie glikozoaminoglikanów mogą prowadzić do nawracających, przewlekłych stanów zapalnych pęcherza moczowego. Ialuril® Prefill przywraca funkcje ochronne, wspomagając proces leczenia oraz zapobiegając zakażeniom w obrębie układu moczowego.

Wlewka dopęcherzowa Ialuril® Prefill:

🔹 wskazana w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych pęcherza moczowego

🔹 wskazana w leczeniu nawracających stanów zapalnych pęcherza moczowego

🔹 zmniejsza przepuszczalność nabłonka przejściowego pęcherza moczowego, przywracając ochronną warstwę GAG

🔹 bezpieczna i skuteczna opcja w leczeniu pacjentów dotkniętych śródmiąższowym zapaleniem pęcherza moczowego,

🔹 bezpieczna i skuteczna opcja w leczeniu zespołu bolesnego pęcherza

🔹 stosowany również w celu zmniejszenia objawów toksyczności chemicznego i popromiennego zapalenia pęcherza moczowego

🔹 u pacjentów leczonych imunoterapią dopęcherzową BCG lub przechodzących radioterapię nowotworu złośliwego w obrębie miednicy.

W wyniku uszkodzenia warstwy GAG pęcherza moczowego Pacjentka/Pacjent może zaobserwować następujące objawy:

🔹 ból i/lub pieczenie przy oddawaniu moczu

🔹 dyskomfort w obrębie pęcherza moczowego

🔹 parcia naglące

🔹 ucisk i ból w obrębie pęcherza moczowego

🔹 częste mikcje (oddawanie moczu), także w nocy (nokturia)

🔹 nawracające zapalenia pęcherza moczowego

🔹 mimowolne oddawanie moczu

W Gabinetach Swarzędzkich SWAMED wlewy dopęcherzowe ialuril®Prefill wykonuje urolog: lek. Katarzyna Klimczak.

Jak podaje się lek ?

Przed podaniem ialurid® Prefill należy opróżnić pęcherz. Można to zrobić oddając mocz przed wlewką lub wprowadzając cienki cewnik przez cewkę moczową do pęcherza i czekając na odpływ moczu. iAluRil® Prefill jest następnie podawany bezpośrednio do pęcherza. Po wkropleniu iAluRil® Prefill do pęcherza, należy go tam trzymać przez co najmniej pół godziny, aby umożliwić związanie zawartości, jednak można go trzymać tak długo, jak to możliwe. Gdy nie można już go trzymać, pęcherz można opróżnić, oddając mocz w normalny sposób. Jest to stosunkowo bezbolesna procedura.

Jak się przygotować przed wlewką dopęcherzową ialuril®Prefill?

Dzień przed podaniem: pacjent  powinien ograniczyć przyjmowanie płynów w godzinach popołudniowych i wieczornych

W dniu wlewu: 

 • rano nie spożywać płynów
 • należy oddać mocz, w pełni opróżniają pęcherz moczowy

Jak długo potrwa leczenie?

iAluRil® Prefill podaje się w postaci wlewu do pęcherza moczowego – zabieg powtarzany 7 razy (czas leczenia 2-4 mce)

Czy wystąpią jakieś skutki uboczne w trakcie terapii Ialuril® Prefill?

Oba składniki ialuril®Prefill występują naturalnie w pęcherzu moczowym, dlatego jest mało prawdopodobne, aby ten produkt powodował jakiekolwiek skutki uboczne. Czasami proces podawania może powodować niewielkie podrażnienia, jednak jest to spowodowane zabiegiem, a nie samym produktem. Jeśli wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne, porozmawiaj o nich z urologiem żeby podjąć decyzję, czy kontynuować, czy przerwać leczenie.

Ile kosztuje wlewka dopęcherzowa Ialuril® Prefill?

W SWAMED koszt terapii wlewkami dopęcherzowymi ialuril®Prefill wynosi 2000 zł (7 zabiegów) + 50 zł za każde podanie leku.

Przed rozpoczęciem terapii konieczna jest konsultacja z Urolog lek. Katarzyną Klimczak w celu ustalenia wskazań i możliwości zastosowania terapii dopęcherzowej.

LECZENIE ZABIEGOWE STULEJKI u DOROSŁYCH

Stulejka u dorosłego jest to zwężenie napletka czyli fałdu, skóry który przykrywa zakończenie penisa, utrudniające lub nawet uniemożliwiające prawidłowe zsuwanie się napletka z żołędzi. Pojawia się u mężczyzn w każdym wieku, od okresu niemowlęcego poprzez dzieciństwo aż do wieku dojrzałego.

Stulejka wrodzona – czyli stulejkę której nie rozpoznano w wieku dziecięcym lub była ona wtedy niewłaściwie lub wcale nie leczona
Stulejka nabyta – czyli stulejka powstała wskutek stanów zapalnych napletka czy żołędzi, urazów tych okolic, nieprawidłowych nawyków higienicznych, zmian alergicznych, chorób skórnych czy nawet cukrzycy.

Objawy stulejki u dorosłych:

 • ból w trakcie próby odciągania napletka
 • ból w tracie stosunków seksualnych
 • utrudnienie w trakcie oddawania moczu – rozciąganie i wypełnianie się napletka gdy oddawany jest mocz co może powodować zapalenie dróg moczowych i nasiennych
 • nawracające stany zapalne prącia
 • nawracające zakażenia układu moczowego
 • brak możliwości dokładnego wymycia mastki (wydzieliny znajdującej się pod napletkiem) co powoduje, że wydziela ona nieprzyjemny zapach
 • problemy psychologiczne związane z utrudnionym życiem seksualnym
 • często również stany zapalne dróg moczowych i wewnętrznych narządów płciowych, które pojawiają się u partnerek, powodowane są stulejką u mężczyzn.

Leczenie stulejki u dorosłych
W przypadku dorosłych mężczyzn w celu usunięcia stulejki stosowane są zabiegi chirurgiczne.

Zabiegowe wykonywanie zabiegów stulejki u dorosłych wykonuje: lek Katarzyna Klimczak 

Kosz zabiegu: 1600 zł 

(zabiegi tylko po kwalifikacji urologicznej i ocenie możliwości jego wykonania)

DIAGNOSTYKA UROLOGICZNA

Pobieramy wymazy z cewki zarówno u kobiet jak i u mężczyzn:
1. wykonujemy posiewy z cewki w kierunku bakterii tlenowych i beztlenowych
2. wykonujemy panel urogenitalny 
Panel urogenitalny obejmuje zestaw badań mających na celu identyfikację czynników powodujących dolegliwości układu moczowo-płciowego. W zależności od wybranego pakietu testy umożliwiają wykrycie wielu patogenów podczas jednego badania. Identyfikujemy drobnoustroje powodujące zakażenia układu moczowo-płciowego u kobiet i mężczyzn
 • Panel urogenitalny 3 patogeny: Ch. trachomatis, M. genitalium, U. urealyticum/U. parvum, met. real time PCR, jakościowo (cena 250 zł)
 • Panel urogenitalny 7 patogenów: Ch. Trachomatis, N.gonorrhoeae, M. genitalium, M. hominis, U. urealyticum, U.parvum, Trichomonas vaginalis met. real time PCR, jakościowo (cena 350 zł)

(wymazy i panel urogenitalny wykonuje lek Katarzyna Klimczak)

lek Jurczak Maciej

UROLOG

lek Klimczak Katarzyna

UROLOG

Trening pęcherza moczowego

Materiał do pobrania

Potrzebujesz więcej informacji ?

TELEFON DO REJESTRACJI: 61 649 45 60