Nadal groźna i wypierana choroba – fakty i mity
Nadal groźna i wypierana przez społeczeństwo choroba. Fakty i mity.
Wg danych Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce 2020 roku na nadciśnienie tętnicze chorowało 9,94 mln dorosłych osób, najwięcej chorych jest w wieku 55-74 lata. Nadciśnienie tętnicze rozpoznajemy, kiedy w pomiarach domowych wartości ciśnienia tętniczego przekraczają 135/85mmHg a w pomiarach w gabinecie lekarskim ponad 140/90mmHg.
Wielu pacjentów niejednokrotnie wartości w okolicy 140/90mmHg traktuje jako normalne i zapomina jak groźne są następstwa nieleczonego nadciśnienia tętniczego. Niestety nadciśnienie tętnicze zwykle przez wiele lat nie powoduje dolegliwości. Brak okresowej kontroli ciśnienia tętniczego powoduje, że zostaje one często wykryte w momencie pojawienia się powikłań narządowych (zawał serca, niewydolność nerek, udar mózgu).
Jakie tematy związane z nadciśnieniem nadal sprawiają nam problemy? Poznajmy fakty i mity dotyczące nadciśnienia tętniczego.
Nadciśnienie tętnicze nie musi dawać objawów – FAKT
Wśród większości z nas nadal istnieje przekonanie, że jeśli coś nie boli i nie utrudnia normalnego funkcjonowania, nie jest groźne dla naszego zdrowia. Nie ma potrzeby pobierania leków, jeśli dobrze się czujemy. Czas zmienić takie myślenie. Warto zaopatrzyć się w ciśnieniomierz naramienny i okresowo kontrolować ciśnienie tętnicze. Ważne, aby wykonywać dwa pomiary w odstępie 1-2 minut, po co najmniej 5 minutach odpoczynku. Pomiary wykonywane przez 7 dni mogą pomóc lekarzowi w postawieniu diagnozy, nawet jeśli nie mamy żadnych objawów.
Nadciśnienie tętnicze to choroba osób starszych – MIT
Chociaż większość pacjentów chorujących na nadciśnienie ma powyżej 55 lat, to liczba niezdiagnozowanych osób w młodym wieku jest zaskakująco duża, co więcej nadciśnienie tętnicze może występować również u dzieci i młodzieży. Jednym z istotnych czynników, na które mamy wpływ jest właściwy styl życia, dieta oraz aktywność fizyczna. Osoby młode rzadko sprawdzają swoje ciśnienie tętnicze i również niechętnie udają się na konsultacje lekarskie. Opóźnia to rozpoznanie choroby i zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań w przyszłości.
Nie można pić kawy jeśli choruje się na nadciśnienie tętnicze – MIT
Nierzadko traktujemy picie kawy jak używkę, na równi z alkoholem czy paleniem papierosów. Należy rozróżnić te dwa rodzaje używek. Alkohol i papierosy mogą sprzyjać wzrostowi ciśnienia tętniczego i powstawaniu chorób układu krążenia. Jednak kawa czy mocna herbata z reguły nie powodują wzrostu ciśnienia tętniczego i nie ma aktualnie dowodów naukowych na to, że sprzyjają rozwojowi choroby nadciśnieniowej.
Można odstawić leki, gdy wartości ciśnienia się poprawią – MIT
Niestety nadciśnienia tętniczego u większości pacjentów nie można skutecznie „wyleczyć” i następnie odstawić przyjmowanych na stałe leków obniżających ciśnienie tętnicze. Ważne jest aby w procesie leczenie uwzględnić ponadto dietę, aktywność fizyczną oraz redukcję nadmiernej masy ciała. Niekiedy w początkowej fazie choroby zmiana stylu życia, może sprawić, że uda się zmniejszyć dawki leków, jednak do utrzymania prawidłowej kontroli ciśnienia tętniczego, niezbędne jest pobieranie ich przez cały czas.
Stosując leki na nadciśnienie nie można pić alkoholu – MIT
Chociaż nie zachęcamy do łączenia leków z alkoholem, to jednak większość leków nie wchodzi w istotne interakcje z alkoholem. Zwykle lekarz poinformuje, jak należy się zachować stosując daną grupę leków podczas picia alkoholu. Odstawianie całkowicie leków na nadciśnienie tętnicze z powodu spożywania alkoholu nie jest prawidłowym postępowaniem.
Pamiętajmy
Nadciśnienie tętnicze to choroba, której można zapobiegać, a wczesne wykrycie i leczenie
ratuje życie. Leczenie nadciśnienia tętniczego wymaga kompleksowej opieki wielu specjalistów. Do ich grona zaliczamy: dietetyka, diabetologa, neurologa, nefrologa, kardiologa oraz hipertensjologa.
Zachęcamy do konsultacji lekarskich w Gabinetach Swarzędzkich Swamed.
Opracował:
dr n. med. Paweł Niedźwiecki